קיטוע חוד השורש: (אפיסקטומי)

פעולה זו נקראת גם טיפול שורש רטרוגראדי.
מדובר בפעולה כירורגית של סילוק חוד השורש משמע קצה השורש כולל הנגע הדלקתי (בדרך כלל) שגרם להיווצרות דלקת זו.
לרוב מבוצע התהליך בשיניים שעברו טיפול שורש בעבר ויש על שן זו טיפול שורש + מבנה + כתר, במטרה להציל שן זו מעקירה והמשך שימוש בשן הקיימת (הכתר בעיקר) בלעיסה בפה או למטרות אסתטיות, במיוחד שן קדמית בקו החיוך.
פעולה זו היא פעולה מקצועית ודורשת מיומנות גבוהה של הרופא המבצע, לכן לרוב מומלץ לבצע את קיטוע חוד השורש אצל מומחה לטיפולי שורש העובד עם מיקרוסקופ דנטלי ייחודי.

חידוש טיפול שורש

פעולת ביצוע חידוש טיפול שורש מתבצעת כאשר טיפול שורש קודם לא הצליח לתת מענה לריפוי דלקת בשן עקב סיבות שונות. חלק מהסיבות נוגע לאופן ביצוע הטיפול וחלקן נוגע לאחוזי הצלחת טיפולי השורש העומדים כיום על כ-70%-80% לערך.
במקרים אלו חוזר הרופא על כל הפעולה של ביצוע טיפול השורש, רק שבמקרה זה עליו קודם להוציא מתעלת השורש את סתימת השורש הישנה, ללנקות ולחטא את תעלת השורש מחדש ולבצע את כל האיטום של השורש שוב.
הצורך בפעולה זו לרוב מתעורר עם נפיחות או כאב או דלקת עם הפרשת מורסה מוגלתית באזור השן המטופלת.
האבחון בעזרת צילום רנטגן בלבד או C.T. במקרים קיצוניים.
מיקום השן, עוצמת הדלקת ומצב השן שטופלה בעבר קובעים את אחוזי ההצלחה של הטיפול וכן מימנותו של הרופא המטפל. עלינו לזכור שמדובר בנושא רפואי ולא כל טיפול שורש שנכשל נובע מביצוע כושל. קיימות סיבות רבות של חדירת דלקת וחיידקים לאיזור המטופל שאין שליטה עליהם ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו.
יש לבחור במרפאה לביצוע טיפול זה שהרופאים מיומנים בפעולות אלו ויש להם ניסיון רב גם באיבחון וגם בביצוע על הפעולה.

 

English English Français Français עִבְרִית עִבְרִית Русский Русский